Pytania i odpowiedzi dotyczące budowy
Zakładu Wytwarzania Energii Tuczępy TERM

Spółka Środowisko i Innowacje – Energia sp. z o.o. planuje realizację projektu polegającą na budowie Zakładu Wytwarzania Energii Tuczępy TERM położonej w miejscowości Tuczępy, która będzie stanowiła źródło ciepła i energii elektrycznej bazując na paliwie z odpadów. Inwestycja planowana jest przez działającą na lokalnym rynku firmę „Środowisko Innowacje – Energia”. Zaplanowana jest na terenie pokopalnianym, silnie uprzemysłowionym, który został zdegradowany podczas wcześniejszej eksploatacji, m.in. wydobyciu siarki. Podobnie jak wcześniejsze projekty firmy Środowisko i Innowacje – nowa inwestycja przywróci zdegradowany teren do funkcjonowania i stanie się elementem rozwoju przemysłowego Gminy i regionu.

Szacujemy, że w naszej inwestycji znajdzie zatrudnienie około 30 osób. Zatrudnienie znajdą przede wszystkim okoliczni mieszkańcy – również młodzi ludzie, którzy będą mieli szansę pracować z nowymi technologiami w nowoczesnej instalacji.

W zauważalny sposób wzrosną wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków i innych opłat.
Z tytułu podatków do Gminy trafiać będzie ok. 1 mln zł rocznie.

W przypadku dobrej sytuacji gospodarczo – organizacyjnej jako plan inwestycyjno-rozwojowy inwestor podejmie działania mające na celu aktywizację bocznicy kolejowej. Będzie ona obejmowała rewitalizację bocznicy oraz budowę dodatkowej infrastruktury przeładunkowej wraz z stworzeniem nowych miejsc pracy.

Zwiększone wpływy z tytułu podatków i innych opłat, pozwolą na dynamiczny rozwój Gminy, co wpłynie korzystnie na życie jej mieszkańców. Dodatkowo, w czasie budowy zakładu pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na miejsca noclegowe, a także miejsca związane z wyżywieniem.

Po powstaniu zakładu, na stałe, powstanie około 40 nowych miejsc pracy, a także nowe miejsca pracy wynikające z pojawienia się na terenie Gminy zakładu produkcyjnego.

Dzięki budowie Tuczępy TERM pojawią się również nowi inwestorzy tacy jak Polski Holding Rybny, który już teraz wyraził chęć inwestycji na terenach przyległych do zakładu.

Instalacja w Tuczępach pozwoli początkowo na utworzenie ok. 40 nowych miejsc pracy, które obejmą zarówno osoby zarządzające instalacją i poszczególnymi pionami, przez inżynierów, specjalistów w zakresie finansów, ochrony środowiska, aż po szczebel operacyjny tzn. osoby zajmujące się utrzymaniem instalacji.

Szacujemy, że dodatkowe miejsca pracy powstaną lokalnie, jako wsparcie usługowe dla instalacji (np. zagospodarowanie terenu, sprzątanie, specjalistyczne dostawy), obsługa dostaw (kierowcy) i logistyka.

Dodatkowo, w czasie budowy zakładu, pojawi się zwiększone zapotrzebowanie na miejsca noclegowe, a także miejsca związane z wyżywieniem pracowników.

Przewidujemy, że wybudowany zakład będzie zaopatrywał w ciepło okoliczne przedsiębiorstwa i hale produkcyjne. Już dziś gotowość inwestycji na terenie przyległym do Tuczępy TERM wyraził Polski Holding Rybny.

Zdecydowanie nie. Doświadczenia eksploatacyjne tego typu jednostek wskazują, iż zastosowana technologia zarówno przetwarzania odpadów jak i oczyszczania spalin jest technologią sprawdzoną, systematycznie udoskonalaną i unowocześnianą. Co więcej – dla utylizacji odpadów stosowane są najbardziej wyśrubowane normy emisji spalin (wg BAT). Rzeczywiste pomiary emisyjne są kilkukrotnie niższe od surowych standardów (kontrola poprzez ciągły monitoring dostępny w trybie rzeczywistym dla Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska). Instalacje termicznego przekształcania odpadów spełniają rygorystyczne wymagania prawne dotyczące budowy, wyposażenia, warunków pracy, emisji, oddziaływania na środowisko co powoduje, że mają również znacznie mniejsze oddziaływanie na środowisko niż podobne obiekty opalane węglem czy biomasą.

Instalacja objęta będzie ciągłym monitoringiem społecznym poprzez zainstalowane tablice wskazujące w trybie on-line aktualne wyniki pomiarów emisyjnych (analogiczne dane dostępne na stronie www projektu) oraz monitoringowi w trybie ciągłym ze strony właściwych urzędów, w tym WIOŚ.

Zakład będzie zasilany odpadami niebezpiecznymi, przemysłowymi i medycznymi przewidzianymi jako wsad dla procesu technologicznego, które ze względu na swoje pochodzenie lub skład nie nadają się do innego procesu (odzysk, recykling) jak termiczne przetwarzanie lub, jak przypadku odpadów medycznych, jest wręcz nakaz poddawania tego typu procesowi. Nie ma więc mowy o marnowaniu surowców.  Obserwując postępującą legislację krajów zachodnich ciepło z takiego źródła będzie posiadało status ciepła odpadowego, co pozwoli na uzyskanie różnego rodzaju dotacji, grantów i pożyczek na jego wykorzystanie np. dotacje dla budowy, rozbudowy czy modernizacji sieci ciepłowniczej.

Odpady do instalacji będą częściowo zbierane i dowożone poprzez transport własny Inwestora. Wykorzystane do tego celu będą małe samochody dostawcze wyposażone w chłodnie. Każdy samochód inwestora będzie wyposażony w lokalizatory GPS informujące o jego aktualnym położeniu. Pozostałe dostawy będą realizowane przez Klientów Instalacji i inne wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty.

W przypadku dobrej sytuacji gospodarczo – organizacyjnej jako plan inwestycyjno-rozwojowy inwestor podejmie działania mające na celu aktywizację bocznicy kolejowej. Będzie to obejmowało rewitalizację rzeczonej bocznicy oraz budowę dodatkowej infrastruktury przeładunkowej wraz z stworzeniem nowych wakatów.

Szkodliwe substancje, jak dioksyny i furany ulegają zniszczeniu w temperaturze 700ºC. W wyższych temperaturach (900-950ºC) zniszczeniu ulega benzen czy heksachlorobenzen. Praktycznie wszystkie związki organiczne ulegają destrukcji w temperaturze bliskiej 1000ºC. W Instalacji przewidujemy prowadzenie procesu w temperaturze ponad 1200ºC.

Dodatkowo, kocioł będzie wyposażony w instalację dopalającą, dzięki czemu temperatura w żadnym momencie nie spadnie poniżej 1000 stopni.

Projektowana Instalacja spełniać będzie rygorystyczne przepisy środowiskowe w tym konkluzje dla najlepszych dostępnych technologii tzw. BAT. Dodatkowo, wszelka emisja będzie kontrolowana w trybie on-line przez Wojewódzką Stację Ochrony Środowiska. Aktualne emisje dostępne będą również na tablicy informacyjnej oraz w internecie. Warto przy tym mieć świadomość, że większą emisję dioksyn niż nowoczesne instalacje termicznego przekształcania odpadów, a taką będzie inwestycja w Tuczępach, ma wypalanie traw czy palący się kosz na śmieci.

INWESTYCJA

W województwie świętokrzyskim nie ma instalacji do termicznego zagospodarowania odpadów medycznych i muszą one być przewożone do innych województw, co powoduje, że koszt ich utylizacji jest istotnym obciążeniem dla szpitali i innych placówek.

Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie, silnie uprzemysłowionym, który został zdegradowany poprzez wydobycie siarki. Teren Inwestycji znajduje się w znacznej odległości od zabudowy mieszkaniowej (ok. 1,5 km w linii prostej). Ważnym czynnikiem jest możliwa współpraca z lokalnymi partnerami przemysłowymi w celu zagospodarowania ciepła i energii elektrycznej. Inwestycja będzie lokowana na działkach, na których w przeszłości przewidywano analogiczne przedsięwzięcie.

Tego typu instalacje powinny być w każdym regionie, aby niwelować w regionie problemy trudnych odpadów.

Zgodnie z przyjętymi harmonogramami rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na koniec IV kwartału 2025, natomiast jej uruchomienie na 1 kwartał 2028 r.

Podstawowym źródłem będą odpady pochodzące z regionu świętokrzyskiego, jednak instalacja obejmie swoim zasięgiem nieco większy obszar – również województwa ościenne. Przetwarzając odpady ITPO domknie system obiegu odpadów przemysłowych i medycznych w regionie.

Inwestorem jest Spółka Środowisko i Innowacje – Energia sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji siedziba Spółki zostanie przeniesiona do Gminy Tuczępy i tam Spółka będzie odprowadzać podatki związane ze swoją działalnością. Partnerem w projekcie jest firma Eneris – polski lider w zakresie gospodarki odpadami, który posiada ponad 30-letnie doświadczenie w bezpiecznym zagospodarowaniu odpadów trudnych.

Dla przewidzianego wsadu paliwowego główną technologią ich przetwarzania jest technologia pieca obrotowego. Są to instalacje, które przy odpowiedniej konserwacji i przeglądach, pracują dziesięciolecia, dlatego szacujemy, że instalacja w Dobrowie będzie działała przez co najmniej 40 lat.

Firma Środowisko i Innowacje posiada długoletnie doświadczenie w zagospodarowaniu odpadów a także w zarządzaniu składowiskiem odpadów. Konsekwencją jej działalności jest utworzenie spółki Środowisko i Innowacje – Energia, która zarządzać będzie instalacją w Tuczępach.

Nasz zespół tworzą najwyższej klasy specjaliści z zakresu technologii, ochrony środowiska, ekonomii, dysponujący nowoczesnymi narzędziami i wiedzą. Swoje kompetencje zawodowe i doświadczenie zdobyliśmy w trakcie wdrażania i eksploatacji wielu innowacyjnych i nowatorskich rozwiązań technologicznych, w tym związanych z eksploatacją zakładów termicznego przetwarzania odpadów.

Zakładamy, że priorytetowym odbiorcą, który zagospodaruje pełen strumień generowanego ciepła, będą firmy, które powstaną w okolicy Tuczępy TERM, takie jak Polski Holding Rybny. W przypadku wybudowania niezbędnej infrastruktury sieciowej (w tym specjalnego wymiennika) oraz przełączenia produkcji, ITPO jest w stanie produkować czyste ciepło dla potrzeb instytucji gminnych.

TECHNOLOGIE I KWESTIE ŚRODOWISKOWE

Planowana Instalacja zakłada zastosowanie sprawdzonej technologii do przetwarzania tego typu odpadów z zastosowaniem pieca obrotowego.

Piec obrotowy jest jednym z trzech najczęściej stosowanych urządzeń do termicznego przekształcania odpadów, obok kotła rusztowego oraz kotła fluidalnego. Takie rozwiązanie utrzymuje odpady w ciągłym ruchu, umożliwiając ich dobre napowietrzenie i całkowite spalenie. Piec obrotowy do spalania odpadów, to inaczej obrotowe przedpalenisko. Jego przemyślana konstrukcja oraz wykonanie z materiałów żaroodpornych, pozwala spalać odpady o zróżnicowanej wilgotności oraz wartości opałowej. W piecu mogą być spalane zarówno substancje stałe, jak i półpłynne. Dozwolone jest przy tym jednoczesne dawkowanie odpadów o różnych konsystencjach. Planowana Instalacja spełniać będzie rygorystyczne przepisy środowiskowe w tym konkluzje dla najlepszych dostępnych technologii tzw. BAT.

Dokładne dane dotyczące emisji opublikowane będą w raporcie środowiskowym do końca marca 2024 r. Współczesne instalacje termicznego przekształcania odpadów muszą spełnić niezwykle rygorystyczne standardy emisyjne wg. tzw. BAT, czyli eng. Best Available Techniques – Najlepszych Dostępnych Praktyk. Inwestycja w Tuczępach będzie spełniała surowe limity emisji do środowiska, które wynikają z zapisów Rozporządzenia Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, oraz Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2019/2010 z dnia 12 listopada 2019 r. ustanawiająca konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w odniesieniu do spalania odpadów (notyfikowana jako dokument nr C(2019) 7987)

Rzeczywiste pomiary emisyjne są jednak kilkukrotnie niższe od tych i tak już surowych standardów (kontrola poprzez ciągły monitoring). Instalacje termicznego przekształcania odpadów spełniają rygorystyczne wymagania prawne dotyczące budowy, wyposażenia, warunków pracy, emisji, oddziaływania na środowisko, co powoduje, że mają również znacznie mniejsze oddziaływanie na środowisko niż podobne obiekty opalane węglem czy biomasą.

Zasięgi emisji dla projektowanej inwestycji w Tuczępach będą ujęte w Raporcie środowiskowym. Sam raport zawsze określna najmniej korzystne warunki funkcjonowania instalacji, które stają się później parametrami granicznymi jej pracy.

Odpady poprocesowe stanowią ok. 32 % wydajności instalacji. W ich skład wchodzą: żużle (27%) oraz popioły wraz z pozostałościami po oczyszczaniu spalin (5%). Żużle znajdują zastosowanie w budownictwie jako kruszywo syntetyczne jako podsypki w drogownictwie, przemyśle cementowym, przemyśle ceramicznym (poprawia urabialność, zapobiega pękaniu, zwiększa porowatość), podziemnych technikach górniczych w rekultywacji i niwelacji terenu.

Inwestycja jest w trakcie przygotowania dokumentów do postępowania w sprawie wydania Decyzji Środowiskowej, która określi warunki funkcjonowania ITPO. Spółka będzie starała się zapewnić odbiór dopiero po uzyskaniu prawomocnej Decyzji.

Uciążliwości zapachowe są mitem w odniesieniu do instalacji odzyskujących energię z odpadów.

Tego typu instalacje realizowane są w technologii zapewniającej podciśnienie i hermetyzację budynków. Dzięki zastosowaniu systemów bramowych oraz pobieraniu powietrza z magazynów do procesu termicznego przetwarzania nie ma możliwości wydostawania się zapachów złowonnych poza obszar inwestycji.

KWESTIE SPOŁECZNE

Ludzie zazwyczaj obawiają się tego, co nieznane. Z pewnością jest ogromna potrzeba edukacji w tym zakresie, ponieważ współczesne instalacje termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych nie stanowią żadnego zagrożenia dla środowiska i ludzi. Wręcz przeciwnie stanowią ważne ogniwo w gospodarce obiegu zamkniętego. Większość tych obiektów w Polsce jest ważnymi ośrodkami edukacji ekologicznej w kontekście prawidłowej segregacji i gospodarki odpadami w danym mieście. Prowadzą politykę „otwartych drzwi” wobec mieszkańców, są otwarte na dialog i budowanie dobrych relacji z mieszkańcami. Wokół nich powstają ścieżki edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Obiekty udostępnia się zwiedzającym, organizuje spotkania i prezentacje dla mieszkańców. Z czasem zobaczymy efekty tych działań. Polska potrzebuje tego typu instalacji, tak jak potrzebuje autostrad.

Przede wszystkim będziemy ją prowadzić transparentnie i w dialogu ze społeczeństwem. Wiemy, że ogólne zapewnienie, że będą poszanowane przepisy prawa, nawet dla nas samych byłoby zapewne niewystarczające. Jako firma bardzo dbamy zarówno o przestrzeganie prawa, jak i dobrych obyczajów. Dialog społeczny i współpraca z mieszkańcami jest dla nas czymś naturalnym. Jesteśmy polską firmą z polskim kapitałem dla której dobrosąsiedzkie stosunki są zawsze bardzo istotne. Staramy się być dobrym sąsiadem, który współpracuje z mieszkańcami i pomaga w realizacji ich potrzeb.

Środowisko i Innowacje — Energia Sp. z o.o.
ul. Złota 59, 00-120 Warszawa
www.siie.com.pl

Planowany termin realizacji inwestycji

2028 rok

Biuro Tuczępy
Dobrów 8, 28-142 Tuczępy
+48 41 260 50 50, [email protected]

©2025 Środowisko i Innowacje - Energia Sp z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone